تبلیغات
واجب فراموش شده - بی‌حجابی آزادی زنان نیست، اسارت مرد و زن باهم است

واجب فراموش شده
 
چه جنگ باشد چه نباشد راه من و تو از کربلا می گذرد:باب جهاد اکبر بسته شد باب جهاد اصغر که بسته نیست
مسلما در یک جامعه‌ی اسلامی که مردم آن جامعه با دستان خود حکومت اسلامی را بر سر کار آورده‌اند، نمی‌توانند حاضر به اجرای طرح آزادی زنان در انتخاب حجاب باشند.
  در مطلب قبلی که پیرامون دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) در خصوص مقوله‌ی حجاب بود به این نکته اشاره کردیم که از منظر ایشان و با توجه به اقتضائات زمان، حضور بانوان در جامعه امری اجتناب ناپذیر است و  این حضور باید توأم با رعایت موازین شرعی باشد. در حالی که دنیای غرب، مبلغ حضور بی‌پرده‌ی زنان در جامعه بوده که عملا مدلی دیگر را پیش پای خانم‌ها قرار می‌دهد.
حجاب/1: الگوی امام برای حضور زن در جامعه، در برابر مدل غرب
 اما در لابه‌لای نظرات بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در خصوص مقوله‌ی حجاب، به این نکته برمی‌خوریم که ایشان صراحتا به شبهه‌ی آزادی زن به مثابه اختیاری بودن حجاب (و صدالبته در ادامه تبدیل می‌شود به برداشتن حجاب) پاسخ می‌دهند. همان‌طور که احتمالا شما هم مواجه شده‌اید، عده‌ای این شبه را مطرح می‌کنند که باید خانم‌ها حتی در جامعه‌ی اسلامی که تحت زعامت حکومت اسلامی‌ست، خانم‌ها را مختار بگذارند که حجاب‌شان را خودشان انتخاب کنند. زیرا این کار را عین آزاد بودن زن می‌دانند.
اما حضرت امام با نگاهی بنیادی به این مقوله، حتی آزاد بودن خانم‌ها در سایر جوامع را نیز شبح آزادی بیان کرده و اصل آنرا نوعی اسارت سراسری می‌دانند:
«اكثر شما خانمها آن زمان را یاد ندارید و شاید در بین شما بسیار كم باشد كه آن زمان اسفبار را یاد داشته باشد. در آن زمان به اسم اینكه مى‏خواهیم نیمى از جمعیت ایران را فعال كنیم، آن شقىّ جنایتكار (رضا شاه پهلوی) دست به یك جنایت زد و آن جنایت كشف حجاب بود؛ و به جاى اینكه نیمى از جمعیت ایران را فعال كند آن نیم دیگرى هم كه نیمه مردان بود به‏طور بسیار زیادى از فعالیت انداختند و این عروسكهایى كه درست كردند و در همه ادارات جا دادند و در همه خیابانها راه انداختند، آنهایى كه در ادارات بودند، سایر افرادى كه در ادارات بودند را هم از كارهاى خودشان بازداشتند و آنهایى كه در خیابانها رها بودند، جوانهاى ما را به فساد كشاندند و فعالیت جوانهاى ما را از دست آنها گرفتند.
به اصطلاح خودشان مى‏خواستند كه تمدن شرق را وارد ایران كنند، و با آن وضعى كه درست كردند، تمدن بزرگ اسلامى را هم از بین بردند. و بحمداللَّه در شهر مقدس قم آنچنان پایدارى كردند خانمها و بانوان كه مشت به دهن آنها زدند و در تهران و سایر شهرها هم اكثریت زنها، اكثریت بانوان با آن مخالفت كردند و تو دهنى زدند؛ و همان مقدار از عروسكهایى كه خودشان را مهیا كرده بودند براى اینكه، ایران را به فساد بكشند، كافى بود كه جوانهاى ما را، چه دخترها و چه پسرها را منحرف كنند. و خداى تبارك و تعالى بر ما، بر ملت ما منت گذاشت و نجات داد این ملت را، این بانوان را از آن نقشه‏هایى كه آنها كشیده بودند. و شما ملاحظه كنید در طول سلطنت این دو نفر فاسد، این خانمهایى كه آمدند بیرون و وارد جامعه شدند، اینها چه كار مثبتى انجام دادند؟ الآن را مقایسه كنید با آن وقت.» صحیفه امام، ج‏17، ص: 360-359
همان‌طور که ملاحضه فرمودید طبق دیدگاه امام خمینی(ره) که برآمده از آموزه‌های اصیل دینی و نگاهی فطری به انسان است، بی‌حجاب آمدن خانم‌ها در جامعه به بهانه‌ی آزاد بودن آنها، حربه‌ای برای در بند کردن زنان و مردان با هم است تا بدین طریق، انسان به ماهو انسان از غایت ترسیم شده برای وی دور شود و تنها ابزاری باشد برای لذت و منفعت عده‌ای قلیل از ثروتمندان.
بدیهی‌ست وقتی حضرت امام در یک بیان کلی قائل به برهنه بودن خانم‌ها به بهانه‌ی آزادی در هیچ جای دنیا نیستند، مسلما در یک جامعه‌ی اسلامی که مردم آن جامعه با دستان خود حکومت اسلامی را بر سر کار آورده‌اند، نمی‌توانند حاضر به اجرای طرح آزادی زنان در انتخاب حجاب باشند. چرا که این طرح حتما از خارج آن جامعه‌ی دینی تزریق شده و نیت‌های سیاسی استکبار جهانی را مدنظر دارد.
البته باید در نظر داشت که قانون حجاب، باید همواره از پشتوانه‌ی فرهنگی خود که در بالا آمد سیراب شود و همین مقوله است که سنگینی بار فعالیت‌های فرهنگی را بر دوش دولت و فعالان فرهنگی بیشتر می‌کند. زیرا اگر زمینه‌ی فرهنگی مد نظر کمرنگ شود، قانون مدنظر بیشتر جنبه‌ی اجباری پیدا می‌کند و مردم درگیر با آن خالی از اقناع فکری در خصوص آن خواهند شد
طبقه بندی: حجـــــــــــــاب، 
برچسب ها: جامعه‌ی اسلامی، حکومت اسلامی، بی‌حجابی، اسارت مرد و زن باهم، رضا شاه پهلوی، فعالان فرهنگی،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 31 خرداد 1393 توسط شهید محمد رضا تورجی زاده
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : // setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);